STŘEDA 22. 8. | BOŽSKÉ ZAHÁJENÍ FESTIVALU
(Pondělí 20. 8. | Úterý 21. 8. | Čtvrtek 23. 8. | Pátek 24. 8. | Sobota 25. 8. | Neděle 26. 8.)
(Pondělí 20. 8. | Úterý 21. 8. | Čtvrtek 23. 8. | Pátek 24. 8. | Sobota 25. 8. | Neděle 26. 8.)
Vernisáž obrazů malíře, performera a scénografa Vladimíra Kiseljova.
Rentzovo muzeum barokního tisku.
VSTUP ZDARMA.
Malíř, performer, scénograf a režisér Vladimír Kiseljov (*1984) zrealizoval již přes 80 samostatných výstav svých maleb – mimo jiné na Biennale ve Florencii, největší mezinárodní výstavě scénografie - Prague Quadriennale 2015, v Berlíně, Vídni, Lipsku, Edinburghu, Kodani, Ženevě, 3x v Praze v Galerii kritiků, v Brně ve Wannieck a Richard Adam Gallery aj. Věnuje se také tvorbě nástěnných maleb (v roce 2015 namaloval největší nástěnnou malbu v ČR o ploše 600m2 v Tišnově u Brna), scénografii a operní režii (Parsifal v ND Brno aj.). Jeho obrazy vyjadřují komplexní synestetické vnímání světa – autor vnímá hudbu a všechny vjemy barevně a svými obrazy tedy vzácně propojuje všechny smysly diváka – barvy, filosofický význam, hudbu, pohyb, prostor a čas. Jeho tvorba je každodenně velmi hluboce promýšlená a prožitá autentická přímá vnitřní cesta, přetvořená do uměleckého díla, které je silné, vyzařuje pozitivní energii – a jeho vhled do mechanizmů světa. Často maluje obrazy i na koncertech klasické hudby (Besední dům Brno, katedrála Petrov Brno aj.).
PREMIÉRA!
Inscenace, ve které se setkávají dva barokní skladatelé Monsieur de Sainte-Colombe a Marain Marais, dva významní gambisté francouzského baroka. Žák přichází za mistrem s prosbou o hudební lekci, která se postupně stává lekcí životní.
EXKLUZIVNĚ pro festival!
Divadlo Maštal na hospitálu Kuks.
VSTUPNÉ 200 Kč/100 Kč.
Autorská inscenace studentů Katedry Alternativního a loutkového divadla DAMU. Na motivy francouzského románu Pascala Quignarda "Všechna jitra světa".
Soubor 8 lidí získal rezidenční pobyt na festivalu a tento projekt tedy vzniká exkluzivně pro festival THEATRUM KUKS.
"Nevěřím na smrt. Každou chvíli musím mříti
a pokaždé jen lepšího jsem došel žití…
I dím, že smrt, jež svobodu dá nakonec,
je ze všeho, co máme, nejkrásnější věc."
Mistr žije na rodinném sídle uprostřed přírody, jakoby vytržený z času i prostoru. Hraje na nástroj uprostřed zátiší, v nemrtvém ráji, post-Edenu, který obývá jen hudba, divoké keře a vzpomínky na jeho zesnulou ženu. Vnitřní exil, ve kterém umělec vědomě rezignuje na své okolí je výrazným ekonomickým, ale i politickým gestem.
Jenže je možné hovořit o poustevně uvnitř krajiny, která je celá uměle stvořená člověkem? Anebo naopak jen ve zcela stvořeném – fikčním světě se člověk dokáže oprostit od skutečného světa kolem sebe a nahlédnout za horizont?
Projekt vznikl za podpory festivalu THEATRUM KUKS a Nadace Život umělce.
Režie a dramaturgie: Nina Jacques, Petr Erbes
Scénografie a kostýmy: Klára Fleková, Karolína Kotrbová
Hrají: Maëlane Auffray, Lucia Čižinská, Sebastian Jacques, Petr Kolman, Mélusine de Pas a Vratislav Šrámek
Divadelní režisérka. Střední školu absolvovala ve francouzském Štrasburku a po maturitě se vrátila do Prahy studovat obor evangelická teologie a sociální práce na Evangelické teologické fakultě UK. Po dvou letech se rozhodla vydat na Katedru alternativního a loutkového divadla DAMU, kde momentálně studuje obor režie. Jako dramaturgyně se podílela na vzniku dvou inscenací spolu s Halkou Třešňákovou (The Lockers, Divadlo DISK, 2016; V oku smyčky, Meetfactory, 2016) a v akademickém roce 2017/2018 absolvuje studijní stáž v německém Giessenu na Institutu pro aplikovanou vědu (Institut fur Angewandte Theaterwissenschaft ATW) pod vedením Heinera Goebbelse. Je spoluautorem inscenace Zítra si povíme (DISK, 2017) a školního představení The WOODS (2016), se kterou se studenti představili na festivalech v Barceloně a v Budapešti. Je aktivní členkou tvůrčí skupiny „8 lidí“, která se zabývá zásahy do veřejného prostoru reagující na aktuální společenská témata na pomezí divadla a performance.
"Šírání čirého jasného dne" je první vítězný rezidenční projekt festivalu THEATRUM KUKS. Výzvu k přihláškám k rezidenčnímu pobytu na Kuksu vydal festival vloni v září. Rezidence umožňuje zkoušení na Kuksu a uvedení vítězného uměleckého projektu v rámci festivalu. Smyslem nápadu je podnítit mladé umělce k zájmu o baroko. Jedinou podmínkou rezidence bylo, že daný projekt se musí inspirovat barokním uměním. Přihlásilo se celkem šest nezávislých subjektů: Jakub Čermák s uměleckým gangem Depresivní děti s projektem „Nebeský hlas (Český Farinelli“); soubor Mysterium Tkšupt, složený ze čtyř studentů druhého ročníku herectví KALD DAMU Šimona Dohnálka, Edity Valáškové, Daniela Horečného, Adama Mensdorffa-Pouilly, studenta druhého ročníku navazujícího magisterského studia scénografie ALD Mikoláše Ziky a studenta druhého ročníku produkce Adama Svobody s projektem „Missa temporalis“; Miřenka Čechová s Tantehorse a projektem „Family Therapy“; Nina Jacques a soubor 8 lidí s projektem „Všechna jitra světa“; Ondřej Škrabal se souborem Studio Rote a s projektem „Kvartet Juan aneb konec Baroka“; Jakub Hojka se souborem Ilegumova divadelní společnost a s projektem „Alchymistická manufaktura hraběte Šporka“. Vedení festivalu THEATRUM KUKS se rozhodlo ze všech – bez nadsázky skvělých a velmi zajímavých projektů – vybrat dva. Tím druhým je projekt „Alchymistická manufaktura hraběte Šporka".
Nádvoří a bylinková zahrada hospitálu Kuks.
VSTUPNÉ na celý zahajovací akt (představení a zahradní slavnost) 300 Kč/200 Kč.
Božská tragikomedie o kráse, která svedla samotného Amora, slavnostně zahájí festival.
Kukská premiéra!
Božská tragikomedie.
Zrcadlo, zrcadlo, řekni, kdo je v naší zemi nejkrásnější mezi všemi? Krása, která svedla samotného Amora. Krása, která ženy uráží a muže dohání k šílenství. Adaptace nesmrtelného příběhu o Amorovi a Psyché vás zavede do světa bohů a jejich výstředních her. Volně podle tragikomedie-baletu Psyché z roku 1671 sepsané pro dvůr Ludvíka XIV. Jedna z posledních Moliérových her, její první překlad do češtiny i první uvedení v ČR.
Inscenační tým:
Režie: Petr Hašek
Překlad a přebásnění původního textu, dramaturgie: Helena Kebrtová
Úprava: Helena Kebrtová a Petr Hašek
Hudební transkripce, hudba a hudební nastudování: Tomáš Hanzlík podle Jean-Baptisty Lullyho
Scénakostýmy: Jitka Nejedlá a Ján Tereba
Choreografie: Kamila Mottlová
Autoři původní hry: Molière, P. Corneille. P. Quinault
Hrají a zpívají:
Venuše – Alena Hladká
Amor – Petr Šmíd
Psyché – Michaela Váňová
Jupiter – Martin Bohadlo
Aglóra, sestra Psyché/Grácie – Tereza Bortlová
Cydippa, sestra Psyché/Grácie – Simona Jindráková
Premiéra: 17. 3. 2018 ve 20:00 ve VILE Štvanice v Praze
Dvorská hudba jaroměřského souboru La Bilancetta v kulisách osvětlené bylinkové zahrady se sklenkou vína a stylovým rautem.
Co by to bylo za barokní festival bez slavnosti! Student scénografie na KALD DAMU Ondřej Menoušek navrhuje dechberoucí světelnou dekoraci špitální zahrady, pan Rudolfský dodá kukské víno na přípitek, restaurace Baroque připraví gurmánský zážitek v podobě rautu, který vám naservírují sluhové ne nepodobní těm, co mají dva pány v podání žáků ZUŠ Jaroměř. To vše v rytmu barokní hudby v interpretaci souboru La Bilancetta. Nezapomenutelný zážitek zaručen!