Program a vstupenky - Theatrum Kuks 2021
Letošní festival se ponese v duchu oslav 20. výročí, návratů, ale i nových objevů. Projděte si program narozeninového ročníku!
Část programu je zdarma nebo s dobrovolným vstupným. Vstupenky můžete zakoupit v průběhu festivalu na místě ve festivalovém infocentru na nádvoří hospitalu a zhruba půl hodiny před začátkem programu v místě konání.
Kategorie vstupenek: Plné vstupné (dospělí) / snížené vstupné (studenti 15 – 26 let, důchodci 65+, děti 4 – 15 let a TP, ZTP a ZTP/P). Děti do tří let (včetně) zdarma.
sobota 21.8.
Geisslers Hofcomoedianten: Dvě komedie v komedii (Prolog Dvůr Králové)
18:00 Dvůr Králové, před Hankovým domemVstup zdarma
#divadlo
Opus Andreini č. 1. Nevážné divadlo na divadle o závažných věcech jako předehra 20. ročníku Theatrum Kuks
Mecenáš Rovenio nechal pro svou dceru Lidii postavit divadlo. Do konkurzu o prostor se přihlásily dvě herecké trupy - Lelio Comici a Arminia Teatrale, které spolu mají soupeřit v hraní komedií. Soutěž dvou společností je ale zároveň záminkou pro to, aby se začaly rozmotávat nitky propletených osudů.
Volná adaptace stejnojmenné hry G. B. Andreiniho z roku 1623 a první část andreinovsko-geisslerovského cyklu Opus Andreini.
Délka představení: 70 minut
Režie: Petr Hašek
Scénář: Helena Kebrtová, Petr Hašek a Geisslers podle G. B. Andreiniho
Překlad předlohy: Kateřina Bohadlová
Dramaturgie a texty písní: Helena Kebrtová
Hudba: David Hlaváč
Scéna, masky: Jitka Nejedlá
Kostýmy: Kristýna Šrolová
Hrají:
Rovenio Rozpálený - JacobErftemeijer / Petr Šmíd
Lidia Zářivá - Kristýna Matěj Dámová / Michaela Váňová
Lelio Hledáček - Martin Bohadlo
Arminia Odkvetlá - Alena Bazalová
Fabio Samotinka - Claudia Eftimiadisová
Solinga Odchodník - Bartoloměj Veselý
neděle 22.8.
Geisslers Hofcomoedianten: Dvě komedie v komedii (Prolog festival Artu Kus, Trutnov)
15:30 Bojiště TrutnovCHCI LÍSTKY
#divadlo
Opus Andreini č. 1. na festivalu Artu Kus! Nevážné divadlo na divadle o závažných věcech jako předehra 20. ročníku Theatrum Kuks
Mecenáš Rovenio nechal pro svou dceru Lidii postavit divadlo. Do konkurzu o prostor se přihlásily dvě herecké trupy - Lelio Comici a Arminia Teatrale, které spolu mají soupeřit v hraní komedií. Soutěž dvou společností je ale zároveň záminkou pro to, aby se začaly rozmotávat nitky propletených osudů.
Volná adaptace stejnojmenné hry G. B. Andreiniho z roku 1623 a první část andreinovsko-geisslerovského cyklu Opus Andreini.
Délka představení: 70 minut
Režie: Petr Hašek
Scénář: Helena Kebrtová, Petr Hašek a Geisslers podle G. B. Andreiniho
Překlad předlohy: Kateřina Bohadlová
Dramaturgie a texty písní: Helena Kebrtová
Hudba: David Hlaváč
Scéna, masky: Jitka Nejedlá
Kostýmy: Kristýna Šrolová
Hrají:
Rovenio Rozpálený - JacobErftemeijer / Petr Šmíd
Lidia Zářivá - Kristýna Matěj Dámová / Michaela Váňová
Lelio Hledáček - Martin Bohadlo
Arminia Odkvetlá - Alena Bazalová
Fabio Samotinka - Claudia Eftimiadisová
Solinga Odchodník - Bartoloměj Veselý
středa 25.8.
Theatrum mundi Kuks (festivalová vernisáž)
16:00 Comoedien HausVstup zdarma
Seznámení s unikátním audiovizuálním projektem Veroniky Poldauf Riedlbauchové, Jana Čtvrtníka a Jiřího Nachlingera
Festivalová otevírací doba: středa - neděle, 10 - 19 hodin (prohlídky neprobíhají v době konání divadelních představení v Comoedien Hausu)
Délka trvání je 40 minut, prohlídka je pro 4 osoby, návštěvu doporučujeme zarezervovat na www.galerieloutekkuks.cz/rezervace.
Vstupte do Divadla světa! Je to loutkový svět Braunových soch, je to svět šporkovských vášní, je to svět baroka, je to Váš svět! Projděte si panoptikum života v sedmi zastaveních a rozhodněte se, na které misce vah stojíte! Dobro či zlo, víra či kacířství, ráj nebo peklo? Memento mori! A pozor na Fitzli Putzliho!
Unikátní audiovizuální projekt navazuje na expozici loutek Jiřího Nachlingera Braunova socha loutkou, která je od loňského roku k vidění v Galerii loutek Kuks. Tento projekt využívá specifické technologie binaurálního nahrávání zvuku, který připomíná 3D efekt. Zvuk je snímán prostorově pomocí speciálního mikrofonu ve tvaru lidské hlavy, čímž dokonale simuluje realitu.
Technologie binaurálního nahrávání vám neopakovatelným způsobem přiblíží atmosféru, genia loci a jedinečnou sochařskou výzdobu barokních lázní Kuks v dobách největší slávy. Vezměte si sluchátka a propadněte iluzi prostoru a času! Jediná loutka se nepohne, a přece kolem vás ožije celý svět magického Kuksu!
Doporučený věk: 10+
Nevhodné pro diváky se sníženou pohyblivostí.
Autoři projektu: Veronika Poldauf Riedlbauchová, Jan Čtvrtník a Jiří Nachlinger
Loutky: Jiří Nachlinger
Koncept, scénář a režie: Veronika Poldauf Riedlbauchová
Zvukový design: Jan Čtvrtník
Světelný design: Šimon Kočí
Hrají: Martin Bohadlo, Stanislav Bohadlo, Jan Čtvrtník, Claudia Eftimiadisová, Dominik Linka, Lukáš Pelc, Veronika Poldauf Riedlbauchová, Jiří Vyšohlíd
Odborná konzultace: Stanislav Bohadlo
Produkce: Alice Kofláková
Producent: Theatrum Kuks z. s.
Poděkování patří Kateřině Bohadlové, Petru Haškovi, Matěji Kubinovi a Janku Lesákovi.
Hudba vznikla na motivy šporkovských árií a skladeb J. S. Bacha.
Premiéra: 10. července 2021 v Galerii loutek Kuks
Kolegium hraběte Šporka: Svatý les aneb Kterak se Jeho Excelence bohulibý pan hrabě František Antonín Špork na
16:00 Comoedien HausVstup zdarma
#loutkové divadlo
Druhý díl loutkového cyklu „Kabinet trpaslíků“ pro všechny generace v podání souboru působícího při ZUŠ Jaroměř
V lese, jak známo, skrývá se řada nástrah. Ne však pro ctnostného hraběte Šporka, který svou pevnou vírou může rovnati se světcům. A i tam, kde člověka ovládla by panika, důstojný pan hrabě Špork jasnou mysl má.
Délka představení: 45 minut
Režie: Jarka Holasová, Matěj Kubina
Dramaturgie: Matěj Kubina, Jarka Holasová
Hrají: Barbora Maksymovová, Matěj Kubina
Corde Profonde: Pulcinella (Gall, Pergolesi, Wassenaer)
18:30 Refektář, hospitál KuksCHCI LÍSTKY
#vážná hudba
Tři violoncella, autentická barokní interpretace a napínavá cesta hudby napříč staletími
Když si počátkem 20. století Igor Stravinskij přivlastnil autorství hudby G. B. Pergolesiho, netušil, že okrádá zloděje! Cestu hudby z Itálie do Paříže lemují tři staletí úskoků, lží a přetvářky. Hrbatý tlouštík Pulcinella, alegorie oportunismu, kterou stvořila komedie dell´arte, je věčný. Skotačí na pódiu, ale byl i při tom, když skladatelé namáčeli pero do inkoustu.
Napínavou historii hudby, která byla podkladem pro balet Pulcinella Igora Stravinského, přiblíží soubor Corde Profonde: hudební uskupení tří violoncellistů (Beata Schnaithmann, Bianca Riesner a Matouš Mikolášek), kteří se specializují na autentickou interpretaci barokní hudby na dobové nástroje.
Program koncertu: D. Gall, G. B. Pergolesi, U. W. Wassenaer
Délka: 70 minut (bez přestávky)
Vstupné: 250 Kč, snížené vstupné 180 Kč
Slavnostní zahájení: Římská Lukrécie (Geisslers Hofcomoedianten/Tygr v tísni/Ensemble Damian)
20:20 Nádvoří hospitálu KuksCHCI LÍSTKY
#opera #divadlo #vážná hudba
Světová premiéra koncertního uvedení nomádské operní travestie a slavnostní zahájení festivalu
Poslední dny římského království jsou ve znamení bojů, intrik a malicherností. Je třeba sesadit samozvaného krále, aby se do země vrátila morálka! Ať vládnou vzdělanci a bojují srdnatí bojovníci. A ženy ať nevyvádějí, když se vlastně nic nestalo. Příběh vztahů jedné uzavřené společnosti na pozadí příběhu o zneuctění krásné Lukrécie.
Nově-barokní site-specific opera současného hudebního skladatele Tomáše Hanzlíka (Ensemble Damian) na základě úpravy dochovaného barokního libreta Heinricha Rademina k parodické opeře na antický námět z roku 1731 s využitím živého komorního orchestru, chlapeckého pěveckého sboru Bruncvík a herců-zpěváků souboru Geisslers Hofcomoedianten.
Opera Římská Lukrécie vznikla pro 6. ročník festivalu divadelních plenérových událostí Antická Štvanice 2021, který se koná vždy na začátku divadelní sezóny na ostrově Štvanice v Praze. Geisslers Hofcomoedianten v koprodukci se souborem Tygr v Tísni uvedou premiéru opery v její úplné, inscenované podobě v režii Petra Haška dne 3. září 2021 vedle Divadla VILA Štvanice.
Délka představení: 90 minut
Vstupné: 420 Kč, snížené vstupné 320 Kč
Obsazení koncertní verze
Tarquinius, král: Eva Burešová
Sextus, jeho syn: Tereza Bortlová
Collatinus: Lucie Valenová
Lukrécie, jeho manželka: Vojtěch Franců
Brutus: Alena Hladká
Lesbie, jeho manželka: Petr Šmíd
Chlapecký pěvecký sbor Bruncvík: Vít Dryák, Patrik Šedivec, Bořivoj Hlávka, Matěj Balcar, David Gacek, Ondřej Ježek, Martin Hlávka, Matěj Dryák, Matěj Šťastný, Antonín Prchal, David Pop, Lucián Šedivec, Čeněk Skála, Tobias Scholz, Martin Kupčík, Jan Šebek, Ladislav Hylena
sbormistryně Lenka Pištěcká
Orchestr pod vedením Tomáše Hanzlíka: Jakub Michl, Radim Kvasnica / Michal Kostiuk, Marek Kubát, Roman Fojtíček, Kamila Dubská, Jiřina Marešová
Překlad libreta: Kateřina Bohadlová
Úprava libreta: Helena Koblischková
Hudba a kostýmy: Tomáš Hanzlík
Scénografie: Ján Tereba
Úprava a dramaturgie: Helena Koblischková
Choreografie, asistentka režie: Kamila Mottlová
Světelná instalace a barokní ohňostroj
22:00 Terasa hospitálu a údolí KuksuVstup zdarma
Světelná symetrie života a smrti. Unikátní zážitek v podobě světelných instalací a barokního ohňostroje v atmosféře večerního Kuksu
Přejít z břehu na břeh je v Kuksu vlastně nutnost. Tedy pokud si chcete návštěvu užít se vším všudy - a nejenom na festivalu… V oblíbeném Hostinci U Zlatého slunce se člověk může občerstvit, zastavit se v Comoedien Hausu, kde najde Galerii loutek, a pak vyrazit na druhou stranu směr hospitál. Nebo to vzít opačným směrem - a pak zase zpátky (většinou) k autu.
I běžný návštěvník Kuksu si tak povětšinou nevědomky projde cestu, která vlastně symbolizuje celé baroko s jeho syntézou života a smrti. Jeho excelence pan hrabě František Antonín Špork totiž začal na konci 17. století budovat Kuks jako jeden propojený celek, jehož hlavní osou je řeka Labe a její dva břehy - břeh života proti břehu smrti, které nyní propojuje unikátní ocelový most.
Barokní boj protikladů symbolizoval právě světský břeh se zámkem, lázněmi a divadlem a na druhé straně svět duchovní, kde se nachází hospitál, hřbitov či rodová Šporkovská hrobka. Z ní je vidět do samotného Kuksu, který sice přišel o zámek i lázně, ale ledacos z původního genia loci zůstává. Nebo znovuožívá - jako právě Comoedien Haus, který vybudoval zakladatel festivalu Stanislav Bohadlo.
Cesta po spojnici hospitálu a bývalého zámku tak může nabýt netušených duchovních rozměrů. Za Šporkových dob se do Kuksu sjížděla evropská smetánka a právě na onom pomyslném, ale i praktickém pomezí života a smrti se oddávala nejrůznějším zábavám, třeba na závodišti se sochami 40 trpaslíků Matyáše Bernarda Brauna, vytesaných podle rytin Martina Engelbrechta. Trpaslíci jako sarkastická analogie stabilizovaných prototypů postav z komedie dell’arte představovali předstupeň Ctností a Neřestí.
V rámci festivalu THEATRUM KUKS, který navazuje na šporkovskou barokní tradici, se snažíme mimo jiné probouzet právě tuhle souhru protikladů. I proto se vypravíme se (a za) světlem z terasy hospitálu nad Šporkovskou hrobkou směrem k druhému břehu a zkusíme tak stvrdit návrat kultury do (ne)obyčejného běhu života. Na cestě, která je ztělesněním symetrie jednoho z nejlepších barokních architektů té doby Giovanniho Battisty Alliprandiho, ožije díky světelné show barokní vnímání života a smrti, která se dovede radovat i ve smutku.
Těšit se můžete na světelné instalace multimediální laboratoře Multilab Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU (autorský tým: Jan Morávek, Lukáš Kellner, Anne-Marie Rohanová a Jakub Nosek) a tradiční barokní ohňostroj z dílny Theatrum Pyrotechnicum.
čtvrtek 26.8.
ZRUŠENO Geisslers Hofcomoedianten: Tanec smrti
11:00 Hřbitov KuksCHCI LÍSTKY
Moc se omlouváme, ale kvůli zranění herečky musíme představení zrušit. Ale slibujeme, že příští rok to nahradíme - a večer, aby to mělo tu správnou atmosféru! Vrácení vstupenek na GoOut.cz.
#divadlo #site-specific
Pohřeb smutku v atmosféře kukského hřbitova. Premiéra barokně kontrastního divadelního průvodu
Divadelní průvod, pohřeb smutku, premiéra site-specific připomínky radostí života v úžasné atmosféře večerního hřbitova hospitálu Kuks, která herce společně s diváky podněcuje k oslavě života, ale nezapomíná ani na lidskou smrtelnost. S radostí v jednom, se slzou v druhém oku. Pěkně barokně kontrastně!
Inspirováno unikátním cyklem malovaných fresek Tanec smrti ze špitální chodby hospitálu v Kuksu.
Inscenace reaguje tématem i formou na současnou (ale i kdysi dávnou) situaci, nabízí divadelní zážitek ve venkovních prostorách s možností dodržení bezpečné vzdálenosti diváků i herců. Podporuje společnost v její tíživé situaci hledáním radostí života a zvědoměním jeho pomíjivosti.
Režie: Michaela Váňová
Hrají: Martin Bohadlo, Claudia Eftimiadisová, Eva Burešová, Šimon Dohnálek, Vojtěch Franců
Dramaturgie: Petr Hašek
Scénografie a kostýmy: Jitka Nejedlá
Hudba: Marek Doubrava
Hlasová spolupráce: Pavla Fendrichová
Vstupné: 200 Kč, snížené vstupné 150 Kč
Abbé Libansky - BIBLIOTHECA XIX.
12:30 Kamenná pustevna za Rentzovým muzeemVstup zdarma
Tradiční příspěvek fotografa a výtvarníka do kukského genia loci
Landartová instalace BIBLIOTHEKY XIX. - kvůli technickým problémům přesunuta ke Kamenné pustevně za Rentzovým muzeem barokního tisku.
Abbé Libansky, spolupráce Barbara Zeidler
Matija Solce (Slovinsko): Pozor, Los!
13:45 Hostinec U Zlatého slunceCHCI LÍSTKY
#loutkové divadlo #pro děti
Podmanivý příběh o porozumění lidí a zvířat. Loutky, objekty a imaginace s živou hudbou
Další návštěva proslulého slovinského loutkáře a muzikanta Matiji Solceho v Kuksu. Vítejte v divočině mrazivého Laponska! Potkáte zchudlého losa a budete muset dávat pozor, abyste nezašlápli skřítka, který zrovna sbírá borůvky pro své milované... Zde, kde den trvá půl roku, před dávnými časy žili dvě přítelkyně - slepice a stará paní. Jednoduchý příběh o porozumění mezi lidmi a zvířaty a o krutosti života, v němž se někdo může narodit jako slepice a někdo jako lovec.
Na scéně postupně ožívají originální loutky vyrobené z běžných předmětů, jako jsou třeba zvonky na kolo. Jednoduché, ale důmyslně provedené scény mají každá svůj vlastní umělecký výraz a povzbuzují a provokují divákovu imaginaci. Děti si užijí rytmus, zábavu, hudbu a improvizaci, dospělé může zasáhnout tragické pozadí celého příběhu. Citlivou atmosféru i v kontrastně provokativních scénách spoluvytváří i akordeon, podomácku vyrobené bicí a dva zpívající herco-zpěváci. V hudební složce je možné odhalit lidové motivy z různých koutů Evropy i Latinské Ameriky a je důležitým prvkem vyjadřování jednotlivých postav.
Vhodné pro děti od 7 let (obsahuje pořádnou dávku ironie)
Délka představení: 45 minut
Námět, režie, scénografie: Matija Solce
Dramaturgie: Tina Glenvik
Hudba: Matija Solce, Stefan Hedborg
Účinkují: Matija Solce, Stefan Hedborg (alternace Fernando Stern)
Vstupné: 150 Kč, snížené vstupné 100 Kč
Matija Solce (Slovinsko) & Cervantes: Býti Donem Quijotem
15:00 Hostinec U Zlatého slunceCHCI LÍSTKY
#divadlo
Loutková jízda pro jednu marionetu a dva muže na motivy slavného románu
Divoká jízda pro dva herce, jednu marionetu, stůl a spoustu nesmyslných objektů. Představení na motivy Cervantesova románu, s poetikou Jana Švankmajera a postřehy z každodenního života loutkáře kombinuje tradiční i moderní interpretace loutkového divadla a pátrá tak po smyslu vlastní formy. Inscenace Býti Donem Quijotem konfrontuje minulost i současnost, jednotlivce i společnost, loutkáře a jeho loutku.
Tragikomický příběh chudého loutkáře s jednou marionetou, ze kterého se manažer snaží vytřískat komerční hit. Jednoduchá tradiční loutková inscenace se postupně zvrhne ve fyzickou show, komedii dell’arte a surrealistické scény, v nichž se jevištěm stane celý sál a do nichž je zapojeno i obecenstvo. A poté, co si loutka odřízne své vodící provázky, herec ztratí svou práci a diváci opustí tuhle katastrofální show… začínají znovu růst nové nápady. Espectáculo maravilloso! Nenechte si ujít! Změní váš život navždy… Nebo také ne.
Délka představení: 60 minut
Režie: Vide Cerkvenik Bren & Matija Solce
Loutky: Mitja Ritmanič
Scénografie, hudba: Matija Solce
Hrají: Filip Šebšajevič, Matija Solce
Vstupné: 150 Kč, snížené vstupné 100 Kč
Barokování, vol. 1 - Matija Solce
16:15 Rentzovo muzeum barokního tiskuVstup zdarma
Tradiční festivalová diskuze s umělci či odborníky... V prvním povídání se můžete těšit na proslulého slovinského loutkáře, režiséra, performera či hudebníka Matiju Solceho, který na Kuksu představí několik svých inscenací.
Dyškanti: Kryštof Harant a Stavovské povstání v písních
17:00 Refektář, hospitál KuksCHCI LÍSTKY
#vážná hudba
Písňový recitál představí méně známý odkaz šlechtice - cestovatele v konfrontaci s díly jeho současníků
Kdyby Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, jehož životní pouť skončila 21. června 1621 na popravišti na Staroměstském náměstí, nevydal v roce 1608 cestopis o pouti do Svaté země, jeho jméno by dnes znalo nejspíš jen pár historiků. Tahle pozoruhodná barokní osobnost ale byla vedle mnoha dalšího také pozoruhodným skladatelem. Ačkoli dodnes se kompletně dochovaly jen tři Harantovy skladby a komponování pro něho bylo spíš ušlechtilou zábavou, jeho skladby překvapují vysokou úrovní a krásou, jíž se vyrovnají nejlepším dílům skladatelů z okruhu dvorní kapely habsburských císařů. Ukázky z Harantova hudebního odkazu zazní v konfrontaci s hudbou jeho současníků.
Zpívají členové souboru Dyškanti z Českých Budějovic.
Řídí: Martin Horyna
Soubor Dyškanti se věnuje od svého založení v roce 1982 vokální hudbě minulých epoch. Těžiště repertoáru spočívá především ve vícehlasé hudbě 16. století z českých pramenů, ale celkový záběr je širší – od středověkého chorálu a vícehlasu po hudbu pozdního baroka. Soubor vede a za ediční přípravu repertoáru ručí hudební historik Martin Horyna.
Vstupné: 200 Kč, snížené vstupné 150 Kč
Fekete Seretlek a Studio DAMÚZA: KAR
18:30 Hostinec U Zlatého slunceCHCI LÍSTKY
#divadlo #koncert
Metamorfóza hudby, divadla, ruského kabaretu a intimních scén pohyblivých předmětů na motivy Anny Kareniny
Během smuteční večeře, za cinkání skleniček a tichého doprovodu smuteční kapely se místo klidného rozloučení začnou odehrávat střípky ze života dávno mrtvé postavy. Ta ožívá v náhodných pohybech číšníka, nenápadných kombinacích hudby, slov i předmětů a stejně tak se postupně probouzí představivost hostů. Ti se opojeni vínem začnou vžívat do minulosti, až se nakonec sami stanou postavami příběhu o Anně Karenině.
Sledujeme kabaret ruského realismu, který staví na živočišné, autorsky zpracované hudbě postavené na ruských tradicích. Harmonika, perkuse, housle, cello, basa a pětihlas provede metamorfózu hudby a divadla, kabaretu a intimních scén pohyblivých předmětů. Rytmika stoupá do poslední chvíle, ve které se (před dveřmi smrti) najednou divák a herec octnou opět na začátku – u stolu se skleničkou vína v ruce.
Režie: Matija Solce (Slovinsko)
Hrají: Pavol Smolárik, Anna Bubníková, Jiří N. Jelínek, Ivo Sedláček, Matija Solce, Jan Meduna
Scénografie: Marianna Stránská
Produkce: Jan Tyl
Producent: Studio DAMÚZA
Vstupné: 250 Kč, snížené vstupné 180 Kč
https://www.youtube.com/watch?v=sTpQf2J9RJ4&t=1s
Divadlo Continuo: Hic Sunt Dracones
20:00 ŠapitoCHCI LÍSTKY
#divadlo
Performerky ze čtyř zemí světa zkoumají neznámé krajiny ženského těla a duše v unikátním spojení fyzického a výtvarného divadla
Kam se podějí všechny naše myšlenky a vzpomínky, když večer zavřeme víčka? Když se vše, přes den nemyslitelné, zhmotní, ožije a z našeho těla se stane jen materiál? A co se stane, když ráno opustíme pokoj a necháme tam zavřené všechny svoje sny, obavy a tajné tužby, se kterými jsme strávili noc?
Prý nemáme jen jedno já, máme jich víc. V běžném životě se tato naše já vzájemně omezují, abychom mohli fungovat v každodenních situacích. Co se však stane, když se tato já osvobodí od ostatních a stanou se autonomní?
Místa a krajiny, kde se toto vše může stát, leží v neznámé zemi (terra incognita). Dávní kartografové věřili, že na neznámých územích v odlehlých koutech světa žijí fantastické obludy, draci a leviatani. V inscenaci Hic Sunt Dracones vznikají z částí lidského těla, objektů a materiálu neznámé krajiny, nepoznané bytosti, nemyslitelné situace a nepředstavitelné příběhy. Není to však výprava do dalekých krajů, do fantaskního světa krajiny utopie, ale cesta do našich vlastních myslí a skrytých zákoutí naší duše.
Délka představení: 60 minut
Koncept a režie: Pavel Štourač
Účinkují: Sara Bocchini, Nicole Nigro, Kateřina Šobáňová a Natália Vaňová
Výtvarný koncept, scénografie: Helena Štouračová a Pavel Štourač
Hudba / Sound design: Jakub Štourač
Produkce: Zuzana Bednarčiková
Vstupné: 350 Kč, snížené vstupné 250 Kč
Geisslers Hofcomoedianten: Raut
21:30 RefektářCHCI LÍSTKY
#divadlo
Mezinárodní kabaret se zvířecími maskami, předmětovými loutkami, houskami, chlebem a živou hudbou
Ladies and gentlemen! We show for you - and for me - and for fourmi fourmidable - we show you de La Fontaine show! Přijměte pozvání na večírek do vybrané společnosti zajíce, vlka, jelena a Lafontány.
Mezinárodní kabaret se zvířecími maskami, předmětovými loutkami, houskami, chlebem a živou hudbou! Geisslers v režii jednoho z nejosobitějších a nejvýraznějších loutkářů současného divadla Matiji Solceho. Na motivy známých i méně známých bajek francouzského básníka Jeana de La Fontaine.
V inscenaci jsou použity fragmenty bajek ve francouzském originále, anglickém překladu Roberta Thomsona a českém překladu Gustava Francla.
Délka představení: 75 minut
Režie a hudba: Matija Solce (Slovinsko)
Dramaturgie: Helena Koblischková
Scénografie a kostýmy: Jitka Nejedlá
Hrají: Kristýna Matěj Dámová, Claudia Eftimiadisová, Petr Šmíd, Šimon Ženíšek
Vstupné: 250 Kč, snížené vstupné 180 Kč
Fekete Seretlek - koncert
22:30 ŠapitoCHCI LÍSTKY
#koncert
Koncert oblíbené skupiny hudebníků a herců, kteří si živě až kabaretně pohrávají s lidovými písněmi z celého světa
Skupina Fekete Seretlek se nechává inspirovat, míchá, zpracovává a proměňuje tradiční lidové motivy a písně z celého světa a přetváří je v nové originální tvary a kompozice. Od klezmeru, přes balkán do Ruska, před Irsko až po Indii. Šest hudebníků a zároveň herců, hudba a divadlo v jednom. Jejich koncerty jsou živé, živelné, až kabaretní a pokaždé jiné a proměnlivé. Čeká vás večírek plný improvizace, který nezřídka končí nad ránem.
Vystupují:
Matija Solce - akordeon (Slovinsko)
Pavol Smolárik - kontrabas (Slovensko)
Jan Meduna - trubka (Česká republika)
Anička Bubníková - violoncello (Česká republika/Rusko)
Jiří N. Jelínek - housle (Česká republika)
Ivo Sedláček - cajon (Česká republika)
Vstupné: 100 Kč
pátek 27.8.
Celodenní barokní výlet (více informací a kompletní program)
10:00 Žireč - Braunův Betlém - Stanovice - KuksVstup zdarma
Pojďte s námi na výlet! Festival THEATRUM KUKS už tradičně jeden den věnuje putování po okolí Kuksu, kde pro účastníky objevujeme a oživujeme známé i skryté barokní skvosty.
Na příjemnou procházku po jednotlivých zastaveních s programem vyrazíme ze Žirče, nemotorizované účastníky a řidiče, kteří odvezli ostatní, na místo rádi dopravíme (přihlaste se nám do středy 25. 8. pomocí formuláře zde »).
Tématem letošního dvacátého ročníku jsou mimo jiné i křižovatky - nejen uměleckých stylů, jak to umělo právě baroko, ale i cest. A na těch můžeme potkávat nejrůznější sochy - my se podíváme na sochy svatých trojic. Během výletu navštívíme dvě (v Žirči a ve Stanovicích), u kterých se odehrají první dvě části Trojkoncertu u třech trojic. V něm pěvkyně Simona Jindráková a Tereza Bortlová s doprovodem zazpívají sérii nejen duchovních barokních šlágrů doby hraběte Šporka, vše pak vyvrcholí večer v kostele Nejsvětější trojice v Kuksu.
Vezmeme to i přes Braunův Betlém, kterým nás provede betlémář Leoš Pryšinger, Due di Kuckus zazpívají a zahrají lovecké písně hraběte Šporka a uvidíme prezentaci pětidenního workshopu Tělo a materiál s Divadlem Continuo. Na Šporkově vyhlídce nás tanečník a performer Maťo Talaga provede rituálem svatby v představení Total Eclipse of the Heart.
Máte se na co těšit, tak se vypravte s námi!
Program výletu
10:00 Jaroslav Tůma: Varhanní koncert (suita ze šporkovských árií) - vstupenky a více informací zde »
#vážná hudba
Kostel sv. Anny v Žirči
Varhanní improvizace na písňové nápěvy z doby hraběte Šporka v autentickém barokním duchu i nových dimenzích
11:15 Sraz účastníků výletu (náves v Žirči)
11:30 Trojkoncert u třech trojic - 1.část
#vážná hudba
Kaple Nejsvětější Trojice v Žirči (vstup zdarma)
Duchovní barokní šlágry v podání dvou zpěvaček s doprovodem pod dohledem svatých trojic
Pěvkyně Simona Jindráková a Tereza Bortlová s doprovodem Jiřiny Marešové a Miloslava Študenta zazpívají ochutnávku nejen duchovních barokních šlágrů doby hraběte Šporka. Vše pak vyvrcholí večer v kostele Nejsvětější trojice v Kuksu.
12:00 Ensemble Sporck: Hommage a Kirnberger - vstupenky a více informací zde »
#vážná hudba
Kaple Sv. Odila v Žirči
Lukáš Vytlačil se svým souborem staré hudby s moderním duchem vzdává poctu jednomu z významných žáků J. S. Bacha
14:00 Due di Kuckus: Píseň o sv. Hubertovi
Barokování, vol. 2: Leoš Pryšinger
#koncert #diskuze
Braunův Betlém (vstup zdarma)
Lovecké písně hraběte Šporka a neformální diskuze (nejen) o Braunově betlému s Leošem Pryšingerem
Árie sv. Huberta, kterou si i s nápěvem dovezl hrabě Špork z Paříže, či Jäger-Lied a další dobové písně, jež do němčiny přeložil Gottfried Benjamin
Hancke, v dobovém podání Due di Kuckus - příležitostného uskupení, které tvoří jeden z otců festivalu Theatrum Kuks, muzikolog Stanislav
Bohadlo, a multiinstrumentální hudebník Lukáš Pelc. Mezi písněmi se budete moci potkat s panem Leošem Pryšingerem, který na základě historických
dokumentů vyřezal unikátní model předpokládané původní podoby Braunova Betléma.
15:00 Tělo a materiál: prezentace pětidenního workshopu s Divadlem Continuo
#workshop
Braunův Betlém (vstup zdarma)
Prezentace výstupů pětidenní pohybově-výtvarné dílny pod vedením členů Divadla Continuo
Účastníci workshopu - otevřené laboratoře - pod vedením Kateřiny Šobáňové a Pavla Štourače zkoumali výrazové možnosti lidského těla
v jeho propojování s materiálem a objekty v unikátním prostředí barokní sochařsko-krajinářské realizace Matyáše Bernarda Brauna.
16:00 Maťo Talaga: Total Eclipse of the Heart
#divadlo
Šporkova vyhlídka (dobrovolné vstupné)
V Česku usazený slovenský tanečník, choreograf a performer zkoumá svatební rituály i sexuální revoluce
Sexualita je centrálním aspektem lidského bytí během celého života jedince. Máme za sebou tři sexuální revoluce. V současnosti ale probíhá revoluce v rodě, transformace intimity, pluralizace rodin, rozšíření reprodukčních práv (právo nemít dítě a umělé oplodnění), coming-out homosexuality, uznání sexuální diverzity. Pokud na stávající kontradikce sexuality nahlédneme z psychologické perspektivy, pak za nejdramatičtější výzvy pro jednotlivce lze považovat posuny ve významu mužství a ženství, nové subjektivity, napětí mezi generacemi apod.
17:00 Trojkoncert u třech trojic - 2. část
#vážná hudba
Kaple Nejsvětější Trojice ve Stanovicích (vstup zdarma)
Duchovní barokní šlágry v podání dvou zpěvaček s doprovodem pod dohledem svatých trojic (Jindráková, Bortlová, Marešová, Študent)
20:00 Trojkoncert u třech trojic - 3. část - Best of Baroque - vstupenky a více informací zde »
#vážná hudba
Kostel Nejsvětější Trojice, hospitál Kuks
Třetí zastavení u třech trojic nabídne výběr barokních šlágrů, které by si rád poslechl i hrabě Špork
Jaroslav Tůma: Varhanní koncert (suita ze Sporckovských árií)
10:00 Kostel sv. Anny v ŽirčiCHCI LÍSTKY
#vážná hudba
Varhanní improvizace na písňové nápěvy z doby hraběte Sporcka v autentickém barokním duchu i nových dimenzích
Proslulý varhaník či cemballista, uznávaný pedagog i popularizátor, a také tradiční součást festivalu, Jaroslav Tůma se pro koncert v Žirči nechává inspirovat hudbou, která na Kuksu v minulosti zněla. Hlavním hudebním tematickým podkladem jsou nápěvy duchovních, životopisných, oslavných, propagačních, loveckých a jiných písní, a to v podobě, v jaké se zachovaly jako „obecná nota" z Bon Repos a Lázní Kuks.
Jednotlivá programová čísla jsou improvizacemi v různých tóninách, stylech a hudebních formách. Varhany v kostele sv. Anny v Žirči byly nedávno stylově věrně opraveny a skýtají tak publiku prostřednictvím varhanních improvizací příležitost vnímat melodie z doby hraběte Sporcka nejen v nových a nečekaných dimenzích, ale také v autentickém duchu doby barokní, byť parafrázovaně a s komentáři do široka vrstvenými.
Vstupné: 250 Kč, snížené vstupné 180 Kč
Ensemble Sporck: Hommage a Kirnberger
12:00 Kaple Sv. Odila v ŽirčiCHCI LÍSTKY
#vážná hudba #výlet
Lukáš Vytlačil se svým souborem staré hudby s moderním duchem vzdává poctu jednomu z významných žáků J. S. Bacha
Přední český flétnista, historik, hudební vědec a dirigent Lukáš Vytlačil se svým souborem staré hudby Ensemble Sporck „pogratuluje“ v hřbitovní kapli Sv. Odila v Žirči Johannu Philippu Kirnbergerovi, od jehož narození letos uplynulo 300 let. Kirnberger byl skladatel a hudební teoretik, jeden z významných žáků J. S. Bacha, který vymyslel systém temperování klávesových nástrojů, jenž dnes patří ve staré muzice mezi často používané. Zároveň také propojoval svět „starého“ Bacha s německým prostředím pozdně barokní galantnosti, zatímco v Mannheimu už pomalu začínal „zuřit“ klasicismus.
V programu zazní skladby Kirnbergerovy i jeho kolegů a podporovatelů (pracoval pro dvůr Anny Amálie Pruské, která sama napsala flétnovou sonátu) a samozřejmě i sám Bach, jeho velký učitel.
Vstupné: 200 Kč, snížené vstupné 150 Kč
Geisslers Hofcomoedianten: 27
18:00 Hostinec U Zlatého slunceCHCI LÍSTKY
#divadlo
Speciální předpremiéra exekuční kabaretní show Jana Mydláře. Od kupletu k madrigalu a od žonglování po drama
Raně barokní katovna české politiky. Morbidní kabaret národního hrdinství, ve kterém konferenciér Jan Mydlář dává prostor k 27+1 originálním číslům. Od kupletu k madrigalu a od žonglování po drama, to vše s vírou pevnou jako mariánský sloup a z lásky věrné až za hrob. Nejveselejší tanec smrti v Evropě od v Kuksu zrozených Geisslers Hofcomoedianten.
Inscenace vznikla v koprodukci s Národním divadlem Brno v rámci festivalu Divadelní svět Brno.
Omezená kapacita. Představení není určeno pro diváky trpící úzkostí z uzavřeného prostoru. Po začátku není možné hrací prostor opustit. V představení se používá strobo efekt.
Délka představení: 100 minut
Režie: Petr Hašek
Hrají: Aleš Pospíšil, Martin Bohadlo, Petr Šmíd, Šimon Dohnálek, Vojtěch Bartoš, Martin Holzknecht, Lucie Valenová
Scénář: Luděk Horký, Natálie Preslová, Helena Koblischková
Dramaturgie: Helena Koblischková
Hudba: David Hlaváč
Scénografie: Ján Tereba
Výroba kostýmů: Kristýna Šrolová
Asistent režie: Věra Halamásková
Produkce: Eliška Seveldová
Vstupné: 350 Kč, snížené vstupné 250 Kč
Convivium (ZUŠ F. A. Šporka Jaroměř): Hra o duši
18:30 Comoedien HausVstup zdarma
Ctnost se upevňuje v trampotách. Úspěšná inscenace spřátelené ZUŠ F. A. Šporka v Jaroměři
Soubor Convivium se po loňské adaptaci textu K. J. Erbena vrací k pohádkové předloze a je tomu rád. Tentokrát jde o inspiraci bratry Grimmy, ale stejný motiv jsme našli i u B. Němcové, K. J. Erbena, G. Basila ale i u Straparola.
Režie: Jarka Holasová a soubor
Loutky: Veronika Brožková
Hudba: Jan Kosejk a Tereza Prokešová
Hrají: Tereza Prokešová, Karolína Novotná a Jan Kosejk
Z krajských přehlídek byla inscenace doporučena do národních kol festivalů Šrámkův Písek, Mladá scéna Ústí nad Orlicí a Loutkářská Chrudim.
Dobrovolné vstupné.
Jindráková, Bortlová, Marešová, Libichová, Študent: Best of Baroque (3. část Trojkoncertu u třech trojic)
20:00 Kostel Nejsvětější Trojice, hospitál KuksCHCI LÍSTKY
#vážná hudba
Třetí zastavení u třech trojic nabídne výběr barokních šlágrů, které by si rád poslechl i hrabě Špork
Duo baroko-opěvujících a baroko-milovných zpěvaček Simona Jindráková a Tereza Bortlová vystoupí s programem plným barokních šlágrů z období raného, pozdního i vrcholného baroka. Doprovodí je uchu lahodící loutna, kterou bude v rukou třímat Miloslav Študent, cembalo, jež virtuózně ovládá Jiřina Marešová, a úchvatný fagot Lucie Libichové.
Večerní koncert v kostele Nejsvětější trojice bude vyvrcholením tradičního výletu do okolí Kuksu, v jehož rámci obě zpěvačky s doprovodem vystoupí u soch svatých trojic v Žirči a ve Stanovicích.
Těšit se můžete na skladby Claudia Monteverdiho, Antonia Vivaldiho, G.F. Händela a dalších barokních mistrů, které by hrabě Špork jistě rád uvítal na svém dvoře.
Vstupné: 250 Kč, snížené vstupné 180 Kč
Geisslers Hofcomoedianten: 27
21:15 Hostinec U Zlatého slunceCHCI LÍSTKY
#divadlo
Speciální předpremiéra exekuční kabaretní show Jana Mydláře. Od kupletu k madrigalu a od žonglování po drama
Raně barokní katovna české politiky. Morbidní kabaret národního hrdinství, ve kterém konferenciér Jan Mydlář dává prostor k 27+1 originálním číslům. Od kupletu k madrigalu a od žonglování po drama, to vše s vírou pevnou jako mariánský sloup a z lásky věrné až za hrob. Nejveselejší tanec smrti v Evropě od v Kuksu zrozených Geisslers Hofcomoedianten.
Inscenace vznikla v koprodukci s Národním divadlem Brno v rámci festivalu Divadelní svět Brno.
Omezená kapacita. Představení není určeno pro diváky trpící úzkostí z uzavřeného prostoru. Po začátku není možné hrací prostor opustit. V představení se používá strobo efekt.
Délka představení: 100 minut
Režie: Petr Hašek
Hrají: Aleš Pospíšil, Martin Bohadlo, Petr Šmíd, Šimon Dohnálek, Vojtěch Bartoš, Martin Holzknecht, Lucie Valenová
Scénář: Luděk Horký, Natálie Preslová, Helena Koblischková
Dramaturgie: Helena Koblischková
Hudba: David Hlaváč
Scénografie: Ján Tereba
Výroba kostýmů: Kristýna Šrolová
Asistent režie: Věra Halamásková
Produkce: Eliška Seveldová
Vstupné: 350 Kč, snížené vstupné 250 Kč
Čilágos - koncert
22:30 ŠapitoCHCI LÍSTKY
#koncert
Rodinný východoslovenský folklór z Náchoda podávaný s nevídanou chutí a nasazením
Desetičlenný soubor z České republiky, který hraje starý východoslovenský folklór z okolí Košic a Velké Idy. Jedná se o rodinnou kapelu z předků Balážovců a Kůrů, ve které najdete členy od tří do 70 let. Čilágos vystupovali v zahraničí (Francie, Holandsko, Bělorusko, Polsko, USA) a na mnoha akcích v České republice (Respekt, Open Trutnov, Rožnov pod Radhoštěm, Palác Akropolis – Praha, Pražský Hrad, Nová Paka, samostatné koncerty po celé ČR atd.). Všichni členové hrají s nevídanou chutí a plným nasazením!
sobota 28.8.
Divadlo Continuo: Zuna
10:00 Hostinec U Zlatého slunce (zahrada)CHCI LÍSTKY
#loutkové divadlo #pro děti
Loutková pohádka s živou muzikou inspirovaná kouzelnými příběhy pro děti i jejich rodiče
Pohádka pro dva herce s dřevěnými loutkami vypráví příběh o malé holčičce, která se narodila s neobyčejným a kouzelným darem. Brzy však pozná, co dokáží napáchat zloba, chamtivost a nevraživost s láskou a našimi nejhlubšími sny. Putuje neznámým světem a na své cestě objeví sílu přátelství a laskavosti tam, kde je ostatní lidé nevidí.
Nebo copak vy jste někdy slyšeli, co si vyprávějí žížaly? Ne? Tak to byste tedy měli…
Pro děti od 4 let a jejich rodiče
Délka představení: 50 minut
Koncept a režie: Natália Vaňová
Loutky a scénografie: Filip Bednár
Hrají: Natália Vaňová a Filip Bednár
Dramaturgie a režijní spolupráce: Kateřina Šobáňová
Výtvarná spolupráce a kostýmy: Helena Štouračová
Hudba: Filip Bednár
Světelný design: Jiří Šmirk
Produkce: ART Prometheus
Vstupné: 100 Kč
Vstupné: 100 Kč
Divadlo DNO & Leitnerka: Liška Bystrouška
11:30 Hostinec U Zlatého slunce (zahrada)Vstup zdarma
#loutkové divadlo #pro děti
Rodinné představení plné hudby, loutek, tanců a radosti ze svobody. Pro děti malé, velké i dospělé od tří let.
Nová pohádky na motivy knihy Rudolfa Těsnohlídka. Jelínek, Jelínková, Smečka a Lexová tentokrát hrají a zpívají o nejslavnější lišce z bílovických lesů. Nezaměnitelný výtvarný styl Venduly Chalánkové i originální hudba v inscenaci pro děti od tří let.
V Bílovicích u Brna, u Brnéčka, chytili tam lištičku, konec, tečka!
Příběh o lišce, kterou jen tak někdo nezkrotí!
Příběh o lišce, kterou jen tak nikdo neochočí!
Příběh o lišce, která ví, jak žít!
Dramatizace: Tereza Lexová a Jiří Jelínek
Hudba: David Smečka
Výtvarnice: Vendula Chalánková
Výroba: Jaromír Ryšavý
Režírovali a hrají: Tereza Lexová, Monika Jelínková, David Smečka a Jiří Jelínek
V roli revírníka vystoupí Leoš Janáček!
Dobrovolné vstupné.
Barokování, vol. 3: Tomáš Hanzlík (Ensemble Damian)
13:00 Rentzovo muzeum barokního tiskuVstup zdarma
Série festivalového povídání s osobnostmi #novebaroko. Tomáš Hanzlík je zakladatelem a uměleckým vedoucím populárního souboru Ensemble Damian, který se věnuje převážně scénickému provádění barokních i soudobých oper a je častým a oblíbeným hostem na Theatru Kuks.
Convivium (ZUŠ F. A. Šporka Jaroměř): Erben 1862
14:30 Comoedien HausVstup zdarma
#divadlo
Bývaly prý v Čechách někdy časy, ale je tomu už dávno… Oceňovaná inscenace z dílny ZUŠ F. A. Šporka Jaroměř
Soubor se inspiroval národní bajkou nebo spíš exemplem K. J. Erbena „Král tchoř“. Text poprvé vyšel v almanachu Máj v roce 1862 a Erben ho podepsal jako J. E. Miletínský.
Hrají: Jan Kosejk, Karolína Novotná, Veronika Brožková, Kateřina Prášilová a Tereza Prokešová
Režie: Jarka Holasová a soubor
Cena za inscenaci (Audimafor), doporučení na Loutkářskou Chrudim a Wolkrův Prostějov
Cena za režijně-dramaturgickou koncepci inscenace (Loutkářská Chrudim) a doporučení na Jiráskův Hronov
Dobrovolné vstupné.
Ensemble Thesaurus Musicum (Slovensko): Barokní recitál
15:30 Refektář, hospitál KuksCHCI LÍSTKY
#vážná hudba
Výprava do vokální a instrumentální barokní hudby interpretované na kopiích originálních historických nástrojů
Soubor Ensemble Thesaurus Musicum vznikl v roce 2015 v Žilině a zaměřuje se na komorní vokální a instrumentální hudbu evropské provenience 16. - 18. století. V repertoáru má díla Johna Dowlanda, Claudia Monteverdiho, Girolama Frescobaldiho a dalších, své aktivity orientuje i muzikologicky a snaží se o oživování skladeb z území dnešního Slovenska v 16. až 18. století. Soubor vystupuje na mnoha významných přehlídkách či festivalech (Oravský hrad, Mirbachův palác v Bratislavě, loutnový festival Musica Testudinis v Prešově, Singe Seele Gott zum Preise ve Vídni, Noc hudby v Levici či na spišském festivalu Musica Nobilis). Členové souboru jsou hudebníci zabývající se historicky poučenou interpretací a hrají na kopie originálních barokních nástrojů.
Účinkují:
Zuzana Badárová - zpěv
Anna Kňažíková - zpěv
Michal Hottmar - arciloutna
Alexander Botoš - barokní violoncello, viola da gamba
Vstupné: 250 Kč, snížené vstupné 180 Kč
CHCI LÍSTKY
#divadlo
Odpadkově-úpadková taškařice oblíbených Geisslerů vás vezme na šílenou jízdu do kouzelného světa
Potomstvo pomerančů je zpět! Vaši oblíbení hrdinové opět ožívají. Kouzelník všech kouzelníků Celio, zlá čarodějnice Kreonta, nenažraný a líný Truffaldino a další… Přichází dlouho očekávaný druhý díl úspěšné pohádkové komedie Láska ke třem pomerančům.
Hodně šílená jízda do kouzelného světa, ve kterém je všecko možné. Tančící voda, zpívající jablka, lidé měnící se v sochy… Žijeme v přepychu a nemáme dost. Kam vedou naše touhy? Tak tady už Geisslerům definitivně… píp!
Stejně jako je inscenace Láska ke třem pomerančům velmi volnou adaptací Gozziho předlohy, je i náš Zelenavý ptáček velmi volně vázaný k původnímu textu. Adaptace posiluje návaznost obou děl, přebírá postavy nikoliv jen od Gozziho, ale především ze samotné inscenace Láska ke třem pomerančům. Stává se tak doslova druhým dílem „Pomerančů“ a je protkána odkazy na díl první, ačkoli dějově zůstává samostojná. Tvar, jenž vám předkládáme, je spojením torza původního překladu divadelní pohádky, jeho úpravy a následného doplnění o autorsky kolektivní text a situace, které vyplynuly v rámci zkoušení inscenace.
Inscenaci podpořil Italský kulturní institut.
Délka představení: 85 minut
Režie: Petr Hašek
Hrají: Martin Bohadlo, Claudia Efitimiadisová, Dominik Linka, Aleš Pospíšil, Michaela Váňová, Jiří Brnula, Lucie Valenová
Dramaturgie: Helena Koblischková
Výprava: Jitka Nejedlá
Asistent režie: Michaela Váňová
Hudba: David Hlaváč
Světla: Lukáš Brinda
Zvuk: Šimon Ženíšek
Produkce: Eliška Seveldová
Vstupné: 280 Kč, snížené vstupné 200 Kč
Ensemble Damian: Piráti
19:00 Nádvoří hospitálu KuksCHCI LÍSTKY
#opera #divadlo #vážná hudba
Jedno z prvních uvedení komické opery na barokní motivy v podání oblíbeného souboru pod širým nebem
Nově zkomponovaná komická opera na barokní motivy. Bohatý obchodník z Benátek, dcera na vdávání či islámský diverzant v křesťanských vodách, nejnovější počin populárního souboru, který je na THEATRU KUKS prakticky už jako doma. Ensemble Damian pod uměleckým vedením Tomáše Hanzlíka se věnuje převážně scénickému provádění barokních i soudobých oper. Cílem není historická rekonstrukce, ale živý a současný tvar, který je dobře srozumitelný širokému spektru diváků. V řadě projektů soubor kombinuje historické, moderní a netradiční nástroje. Soubor působí při Katedře hudební výchovy UP Olomouc.
Autoři: Milan Šedivý/Tomáš Hanzlík
Účinkují: Jiří Poláček, Hana Holodňáková, Bedřich Lévi, Monika Jägerová, Vincenc Ignác Novotný
Vstupné: 350 Kč, snížené vstupné 250 Kč
Zuzana Celerýnová, Stanislav Bohadlo: Tanec smrti
20:30 Šporkovská hrobka, hospitál KuksCHCI LÍSTKY
#divadlo #vážná hudba #site-specific
V unikátní atmosféře Šporkovské hrobky ožije barokní mýtus mrtvých odvádějících lidské bytosti ze života
Návrat k samotným kořenům festivalu, hudebně-dramatické zpracování Tance smrti na texty pátera Patricia Wasserburgera a s hudbou Šporkova kapelníka a hofmistra Tobiáše Antonína Seemanna bylo poprvé inscenováno ve Šporkově hrobce na úplně prvním ročníku festivalu THEATRUM KUKS v roce 2002. V rámci míchání žánrů se můžete těšit na zpěv i recitaci, které doprovází loutna a violoncello, a dokonce dojde i na stepování.
Tanec smrti vychází z barokní představy o tom, že mrtví odvádí lidské bytosti ze života. V Čechách se látky poprvé chopil Michael Heinrich Rentz, jehož mědirytecký cyklus koresponduje s nástěnnými malbami kukského špitálu. Doprovodné verše Patricia Wasserburgera, ryté do kartuší pod jednotlivými obrazy, nepostrádají útočnou satiričnost.
Účinkují: Zuzana Celerýnová a Stanislav Bohadlo
Vstupné: 150 Kč, snížené vstupné 100 Kč
Ensemble Damian: Lamentatio Jeremiae prophetae
21:00 Kostel Nejsvětější Trojice, hospitál KuksCHCI LÍSTKY
#vážná hudba
Moderní minimalistická verze Lekcí z temnot, jedné z nejpůsobivějších smutečních skladeb 18. století
Lamentace proroka Jeremiáše tvořily původně liturgii smuteční slavnosti na paměť zboření chrámu, konanou zprvu na jeho sutinách. Město je personifikováno hlasem zpěváka, který vybízí k pokání. Noční obřad, při němž je postupně zhášeno 12 z 13 voskovic znázorňujících 12 apoštolů a Ježíše, je úzce spjat s Velikonocemi. Vedle Mozartova Requiem a Pergolesiho Stabat Mater, patří Couperinovy Lekce z temnot k nejpůsobivějším smutečním skladbám 18. století.
Délka: 45 minut
Účinkují:
Filip Dámec – tenor, kontratenor
Ondřej Holub – tenor
Hana Fleková – barokní violoncello
Martin Smutný – klavír
Hudba: François Couperin (1668 – 1733)
Režie: Tomáš Hanzlík
Umělecké nastudování: Tomáš Hanzlík & Ensemble Damian
Kostýmy a scéna: Vendula Johnová
Vstupné: 250 Kč, snížené vstupné 180 Kč
Vstup zdarma
Váš oblíbený divadelní soubor natočil své písně a nové CD pokřtí na festivalovém hudebním večírku s otevřeným mikrofonem! Možná dojde i na karaoke...
neděle 29.8.
Kolegium hraběte Šporka: Přání na nitkách
10:00 Comoedien HausCHCI LÍSTKY
#divadlo #pro děti
Dramatický a neveselý loutkový příběh z hlubin baroka v podání souboru působícího při ZUŠ Jaroměř
Proč nemá Jeho Excelence milostivý pan hrabě František Antonín Špork sochu na Karlově mostě v Praze? Pravdu se je možné dozvědět v tomto loutkovém představení!
V neveselém příběhu o nenaplněné touze výtečného hraběte Šporka ožívají potulný šarlatán Nicolo Cantabella a intrikán Natan Hirschl z kabinetu kukských trpaslíků. Kolegium hraběte Šporka působící při Základní umělecké škole F. A. Šporka v Jaroměři si pro diváky připravilo dramatický loutkový příběh z hlubin baroka.
Režie: Jaroslava Holasová, Matěj Kubina
Hrají: Matěj Kubina, Karolína Novotná
Dramaturgie: Jaroslava Holasová a Matěj Kubina
Vstupné: 100 Kč
Kolegium hraběte Šporka: Kukuská Studnice – od nemoci k tanci
11:00 začátek Kuks, u prameneVstup zdarma
#divadlo #site-specific
Lázeňské putování od vany přes rozvody až k prozření u zřídla. Inscenace na míru kukskému prameni a okolí.
Tato hojitedlná Kukusová Voda
netoliko znamenité Ctnosti a Mo-
cnosti míti bude k rozptylování
zlého k rozdělování, k otvírání
a nebo k vyhánění skrze moč a
pot, k zachování od shni-
losti a přivádění plodnosti, k ute-
mení bolesti, a k posilňování
Oudův sloužiti bude.
Vysoce Urozenému Pánu Pánu Františkovi Antonínovi Svaté Římské Říše hraběti ze Šporku Pánu na Lisý, Malešově, Plesích, Hradiští a Konojedech, Jeho Milosti Císařské skutečné Tejné raddě, komorníku a královskému Místodržícímu v Praze. Díky!
Dobrovolné vstupné.
Barokování, vol. 4: Anne Delaflotte Mehdevi (Francie)
12:00 Rentzovo muzeum barokního tiskuVstup zdarma
Závěrečný díl festivalových diskuzí, tentokrát s francouzskou spisovatelkou Anne Delaflotte Mehdevi, které v roce 2020 vyšel v nakladatelství Argo román Divadlo světla. V něm autorka jedinečným způsobem zachytila atmosféru barokní Prahy i bouřlivý rozvoj divadel, do jejichž zákulisí nás vezme s hrdinou Slávkem i jeho průvodcem a ochráncem, naším starým známým Františkem Antonínem Šporkem.
Tlumočenou diskuzi s autorkou doplní čtení z knihy v podání Petra Šmída.
„Město mého dětství pokrývala lešení. Rád jsem se díval, jak se Praha klube ze své staré kamenné skořápky. Cupital jsem vedle otce, s rukou zasunutou do jeho, nebál jsem se těžkých kol sklápěcích vozů, rachotu valících se kamenných kvádrů, zvonění kladiv o dláta, kamenných a dřevěných odštěpků, hlasitého pokřikování. V uších mi to tehdy znělo jako hudba!
Mezi dvěma objevitelskými vycházkami s otcem vyrašily na tom kterém paláci, na tom kterém kostele přestavovaném do módní podoby sochy Titánů, lidí ve smrtelných křečích, omdlévajících panen, andělů. Skomírající ponurá Praha se probouzela ze stoletého spánku, šňořila se zlatem a barvami. Moje město se vracelo do života právě ve chvíli, kdy jsem do něj vstupoval já. Jakožto hýčkaný a domýšlivý chlapec jsem se domníval, že celé to divadlo je určeno pro mě.
Kde se našlo tolik peněz? Přece v kapsách vítězných jezuitů a šlechtických rodů, rodů na vrcholu moci díky výnosům ze statků, o něž před téměř sto lety připravily české protestanty, a nejen je. Země Koruny české musely totiž dlouho a draze platit Svaté říši za svoje kacířství.“
Anne Delaflotte Mehdevi (* 1967) je francouzská spisovatelka. Narodila se v Burgundsku a dětství strávila na venkově. Věnovala se studiu politických věd, mezinárodního práva a diplomacie. Anne se věnovala studiu politických věd, mezinárodního práva a diplomacie. Na tu se měla v úmyslu orientovat především, setkala se ale se svým budoucím manželem a v roce 1993 s ním odjela žít do Prahy. Pomáhala mu zde vést mezinárodní knihkupectví s kavárnou U Knihomola, později se zde vyučila starému knihařskému řemeslu. Jejich tři synové navštěvovali české školy, kvůli jejich středoškolskému vzdělání pak rodina přesídlila zpět do Francie. V roce 2008 vyšel Anne Delaflotte Mehdevi první román Knihařka od brodu (La Relieuse du gué), celkem vydala sedm titulů; zatím poslední z nich je Divadlo světla (Le Théâtre de Slavek, 2018). V literární tvorbě pokračuje dodnes, za své knihy získala řadu ocenění a byly přeloženy do němčiny, italštiny, nizozemštiny, korejštiny a slovenštiny.
Rozhovor s Anne Delaflotte Mehdevi si můžete přečíst v magazínu Moje Argo »
Geisslers Hofcomoedianten: Orbis pictus
13:30 Kuks, u prameneVstup zdarma
#pouliční divadlo
Několik obrazů ze slavné učebnice učitele národů v pouliční úpravě pro zvídavý (o)kruh diváků.
Miniinscenace na chůdách rozehrávající barokně-moralistní písemné prameny. Variace na několik hesel z přelomové obrázkové encyklopedie J. A. Komenského Orbis Pictus (1658).
Délka představení: 15 minut
Režie: Petr Hašek
Dramaturgie: Helena Kebrtová
Kostýmy: Jitka Nejedlá, Kristýna Šrolová
Hrají: Martin Bohadlo, Kateřina Bohadlová, Claudia Eftimiadisová, Aleš Pospíšil
Dobrovolné vstupné.
CHCI LÍSTKY
#divadlo #pro děti
Zeměkoule ve skříni a zázraky života ožívají pomocí nejstarších loutkářských triků
Inscenace, která se inspiruje ve světově proslulé učebnici Jana Ámose Komenského Orbis pictus, je vlastně jakýmsi „divadelním úvodem“ do fungování planety Země. Přichystal ho tvůrčí tým kmenové režisérky Naivního divadla, Michaely Homolové (v NDL například O beránkovi, který spadl z nebe).
Podtitul inscenace by klidně mohl znít „Zeměkoule v kostce“, nebo přesněji – ve skříni: po vzoru starobylých kabinetů kuriozit herci z jednotlivých poliček tajemného kabinetu vytahují méně či více známé artefakty, které rozžívají pomocí těch nejstarších i nejtradičnějších loutkářských triků. Těmito divadelními zázraky a kouzly postupně dětské diváky seznámí s největšími zázraky v životě kolem nás. Pro někoho je to příroda, pro jiného člověk samotný, leckdo zůstává v úžasu stát zase z objevů a vynálezů, které má člověk za dobu své existence na svědomí. Tím největším zázrakem je však planeta Země jako celek a její fungování ve vesmíru.
Délka představení: 45 minut
Režie: Michaela Homolová
Dramaturgie: Vít Peřina
Výprava: Hza Bažant
Hudba: Filip Homola
Hrají: Diana Čičmanová, Bára Purmová, Filip Homola, Adam Kubišta, Petr Štěpánek
Vstupné: 200 Kč, snížené vstupné 100 Kč
Čabraka: Potýkání s Turky
16:00 Kaple, hospitál KuksCHCI LÍSTKY
#koncert
Prastaré moravské písničky ze sbírky Fr. Sušila oblečené do středověkého kabátu s tureckými ozdobami
Setrvačnost lidové muziky je veliká, a tak můžeme v moravských písních zapsaných v 19. století knězem Františkem Sušilem slyšet zpětně starší vrstvy hudby až do středověku. Nepřeslechnutelně se do nemála textů a melodií otiskla také „turecká tématika“ - hrozba Turků „za dveřmi Moravy“ trvala po většinu 16. a 17. století. Z mnoha písní je patrné, že Turci s sebou měli i hudebníky a Moravané měli dost příležitostí je slyšet – melodie moravských lidovek se nečekaně lámou a unáší posluchače do orientu. Turecký element se objevuje i v textech – do vrat moravského dvora či do kostela přijíždí Turek a s jeho přítomností je třeba se nějak vyrovnat...
Nikoli oslím můstkem, ale velmi skutečně je s „tureckou šlamastykou“ propojen také Johann Sporck, který v roce 1664 významně přispěl k vítězství v bitvě císařského vojska s Turky u sv. Gottharda v Uhrách a vysloužil si za to od císaře Leopolda I. povýšení do stavu dědičných říšských hrabat.
Na středověké a etnické nástroje hraje a zpívá kapela Čabraka.
Malina Brothers: Baroquegrass (koncert a křest CD)
19:00 Nádvoří hospitálu KuksCHCI LÍSTKY
#koncert
Proslulá skupina bratrů Malinů zpracovala šporkovské árie na album, které pokřtí na unikátním koncertu s hosty Robertem Křesťanem a Františkem Černým
UPOZORNĚNÍ: Moc nás těší váš zájem, ale vzhledem k (zatím!) nepříznivé předpovědi počasí, se musíme připravit i na „mokrou“ variantu (tedy pokud bude opravdu hodně vydatně pršet). V tu chvíli bychom museli koncert přesunout na jiné místo, čímž by se nám omezila kapacita. Proto jsme zatím pozastavili předprodej vstupenek - až bude o víkendu jasněji, jak to bude s počasím vypadat, dáme vám vědět, jestli budu k dispozici další lístky. Ke koupi by pak byly i na místě. Sledujte, prosím, naše i maliňácké sociální sítě a věříme, že se potkáme v co největším počtu!
Bratři Malinové, tedy banjista Luboš (Druhá tráva), kytarista Pavel a houslista Josef se společně sešli na pódiu v unikátním projektu nazvaném Malina Brothers, ke kterému přizvali ještě kontrabasistu Pavla Peroutku. Za několik posledních dekád se objevili jako hudebníci či producenti snad na všech důležitých albech spojených s bluegrassem u nás. Spolupracovali mimo jiné s Robertem Křesťanem, Pavlem Bobkem, Věrou Martinovou, Wabim Daňkem nebo Charliem McCoyem (Bob Dylan, Elvis Presley). Mají za sebou řadu koncertů v USA i na domácích pódiích. Natočili tři řadová CD a v roce 2020 vydali k desetiletému výročí skupiny DVD s hosty Charliem Mc Coyem a Kateřinou García. Na popud přítele Prof. Stanislava Bohadla skupina zpracovala několik šporkovských árií a následně natočila CD s názvem Baroquegrass. Na albu si zapíval duet Robert Křesťan s Františkem Černým, kteří v rámci tohoto výjimečného koncertu na Theatrum Kuks také vystoupí a CD pokřtí.