Rozžíváme Kuks - rezidence a doprovodný program 22. ročníku
Už přes dvacet let navazujeme na tradici Kuksu jako hudebního, divadelního a uměleckého centra evropského významu s cílem vrátit do kulturní památky Kuks živé umění - a nejen to. Snažíme se rozžívat nejrůznější místa přímo v Kuksu i okolí, baví nás setkávání s lidmi či nejrůznějšími tématy. Jako tradičně se tak i letos vedle pevného programu s divadlem, vážnou hudbou či tancem můžete těšit na rozmanité doprovodné programy a rezidence, jež nás i vás budou doprovázet celým festivalem.
Andělské polévky ode DNA
Divadelní polévky s loutkami nejen pro děti, tentokrát i s hraným zpravodajem
Kavárna mezi životem a smrtí: zastavte se užít tu chvilku!
Protože dobří holubi se vracejí a dobré nápady mají pokračovat, jsme rádi, že se na letošním 22. ročníku budeme zase moci všichni záměrně i nezáměrně potkávat v Kavárně mezi životem a smrtí…
Jak nám napsal režisér, herec, muzikant Jiří Jelínek: „Vloni jsme tu mezi břehy začali podávat polévky a k nim servírovali různé divadelní jednohubky. A k naší radosti se tu lidé z obou břehů začali zastavovat a trávit tu nejen pokrmy, ale i čas…
Bylo by hezké napsat, že letos máme nový báječný progresivní koncept, jak to všechno uděláme nové, ale pravda je, že zde otevřeme kafekáru Kavárny Jednorožec a řekneme: ZASTAVTE SE!
Slibujeme, že obsluha se bude andělsky usmívat, káva bude nadoblačně lahodná, polévka božsky osvěžující, eventuální divadlo krátké jak mávnutí křídel anděla blažené pomíjivosti, a nebe nad Kuksem řekne: UŽIJ SI TUHLE CHVILKU!“
Divadla DNO brněnského scénáristy, režiséra, scénografa a herce povětšinou loutkového divadla Jiřího Jelínka nasytí nejen vaše duše, ale i žaludky. Polévkárna a pojízdná kavárna Café Jedorožec s divadelním programem na krásném místě pod hospitálem. Možná dojde i na dost speciální festivalové zprávy!
Každý hrací den pak Zpravodaj KUKSEMKUKTAM zahraje aktuality z (nejen) festivalového dění. Zpravodaj netištěný, neučesaný, divoký, zato však prudce barokní předvádí Divadlo DNO.
ZKVAS KUKS! Barokní bublatorium
Tři ikony české fermentační scény na rezidenci, která rozbublá celý Kuks
Magda Jotes, Lenka Kubelová a Zuzana Ouhrabková, tedy Fermentujeme, Velké kvašení a Zkvašeno, už v Kuksu posbíraly téměř vše, co jde zkvasit, a už se těší, až vám dají ochutnat nebo předají své postupy.
Ve sklepeních hospitálu osidlují uložený ocet pravé barokní acetobactery, nadšené propagátorky kvašení namíchaly z devatera svatojánských bylin oxymel tak, jak ho připravovali už staří Římané. „No vážně, doložené to máme od Plinia staršího,“ vysvětluje Zuzka.
„Pak se oxymel udržel jako léčivo do raného novověku. A teď se díky na důkazech založené medicíně zjišťuje, že to vlastně vůbec není marný způsob extrakce bylin. A hlavně je z toho velmi chutný sirup,“ dodává zakladatelka Zkvašeno.cz. A vy se budete moci napít v bublatoriu či ve festivalovém baru.
V poustevně za Rentzovým muzeem bude postupně v bublatoriu prokvášet vše, co jde ze Šporkova panství využít, do fermentování se zapojí i místní obyvatelé. A vy to budete moci postupně ochutnávat.
Co všechno se na Kuksu dá zkvasit? A co z toho nejspíše používali Milosrdní bratři v Lékárně u granátového jablka, jak to chutnalo a vonělo? V bublatoriu vystupují miliardy přátelských bakterií a kvasinek a určitě i spousta švestek.
Autorky rezidence vám budou své postupy a výstupy ochotně představovat průběžně, v pátek ve 13 hodin pak v bublatoriu za Rentzovým muzeem barokního tisku proběhne Barokování, kde se dozvíte vše, co vás o fermentování zajímá, a budete moci ochutnat, co už vykvasilo…
Magda Jotes
Zakladatelka FB stránky Fermentujeme. Kreativní duše, která své nápady ztvárňuje občas na plátně, ale především ve sklenicích. Neustále zkoumá a objevuje nové chuťové dimenze, díky kterým umožňuje rozšiřovat obzory zpracovávání darů přírody!
Lenka Kubelová
Výtvarnice, nakladatelská redaktorka či překladatelka (kromě Kokoliova ateliéru grafiky na AVU vystudovala i filologii FF UK) se před lety začala zajímat o spolupráci s mikroby a mimo jiné založila Velké kvašení.
Zuzana Ouhrabková
Před lety začala psát blog Zkvašeno a nějak se to chytlo, zároveň už tradičně jezdí na Theatrum Kuks a nevyhnutelně to dospělo do bodu, kdy je potřeba tyto záliby propojit.
Obrázky vytvořila mikrobiální fantazie a umělá inteligence.
Theatrum mundi Kuks
Interaktivní zážitek pro celou rodinu s moderní technologií 360° zvuku
Galerie loutek Jiřího Nachlingera (Comoedien Haus)
Festivalová otevírací doba
středa 23. 8. 11 - 17
čtvrtek 24. 8. 11 - 17
pátek 25. 8. 10 - 12:30 a 16 - 18:30
sobota 26. 8. 12:30 - 18:30
neděle 27. 8. 10 - 17
Vypravte se na výlet proti proudu času do světa ctností, neřestí, vášní i odříkání, ráje i pekla. Díky propojení unikátní technologie prostorového zvuku s ručně vyřezávanými loutkami z dílny uměleckého řezbáře Jiřího Nachlingera se můžete doslova propadnout do minulosti.
Zažijete nejen lov na jelena, ale také setkání s poustevníkem nebo divokou noc v krčmě. Že nevěříte? Vezměte si sluchátka a propadněte iluzi prostoru a času v magickém Kuksu…
Zážitek je určen maximálně pro čtyři osoby najednou a můžete si ho dopředu zarezervovat na www.galerieloutekkuks.cz/rezervace, prohlídka je zhruba na 40 minut.
Doporučený věk: 10+
Nevhodné pro diváky se sníženou pohyblivostí.
Autoři projektu: Veronika Poldauf Riedlbauchová, Jan Čtvrtník a Jiří Nachlinger
Loutky: Jiří Nachlinger
Koncept, scénář a režie: Veronika Poldauf Riedlbauchová
Zvukový design: Jan Čtvrtník
Světelný design: Šimon Kočí
Hrají: Martin Bohadlo, Stanislav Bohadlo, Jan Čtvrtník, Claudia Eftimiadisová, Dominik Linka, Lukáš Pelc, Veronika Poldauf Riedlbauchová, Jiří Vyšohlíd
Odborná konzultace: Stanislav Bohadlo
Produkce: Alice Kofláková
Producent: Theatrum Kuks z. s.
Poděkování patří Kateřině Bohadlové, Petru Haškovi, Matěji Kubinovi a Janku Lesákovi.
Hudba vznikla na motivy šporkovských árií a skladeb J. S. Bacha.
Premiéra: 10. července 2021 v Galerii loutek Kuks
Samuel Paučo a Jan Pražan: MLHA/HMLA
Výstava prací dvou malířů, kteří se inspirují krajinou a svou barevností či expresivností odkazují na baroko
Galerie Tělocvična, U Zlatého slunce, Kuks 26 (během festivalu otevřeno denně)
V prostoru nově vzniklé galerie Tělocvična, která je součástí bývalé školy na Kuksu, své aktuální malířské práce představí Jan Pražan a Samuel Paučo.
Oba autory, malíře střední generace, spojuje společné studium v ateliéru prof. Martina Mainera na brněnské FaVU VUT. Styčným bodem společné výstavy jsou též podobná východiska autorů, inspirace krajinou, intenzivní, na baroko odkazující, citová barevnost jejich obrazů a také důraz na malířské expresivní gesto. Pražan se ve svých pracích inspiruje tradicí malby, navazuje na autory vrcholného českého baroka jako jsou např. Petr Brandl či Jan Kryštof Liška, zároveň však jeho malba tíhne spíše ke klasickému, tradičnímu pojetí. Paučo naopak soustavně prozkoumává více možností a objevuje rozmanitá alternativní řešení zobrazování, hledá cestu k reinterpretaci předmětnosti, což někdy ústí i v expanzi obrazové plochy do prostorových realizací.
Jan Pražan původem z Hradce Králové, Samuel Paučo naopak ze slovenského Zvolena, jistě každý svým způsobem zareaguje na jedinečný genius loci barokního Kuksu. Předpokládejme, že se svěžím nadhledem jako v případě jejich společné výstavy ve Walk Thru Gallery v Hradci Králové v roce 2011, která nesla název Stejná předehra, jiná opera.
O původu Kuksu
V Galerii loutek Jiřího Nachlingera už se v koprodukci s Theatrem chystá site-specific inscenace O původu Kuksu, v rámci níž nás provede milníky tohoto magického místa možná sám F. A. Špork. A kdo jiný zná Kuks lépe než on?
Na tuhle „loutkovou rozpravu o Kuksu a jeho stvořiteli“ se samozřejmě můžete těšit na letošním 22. ročníku festivalu, ale už během června na ni a další hravě zážitkový vzdělávací program můžete odeslat svoje (nebo i cizí) děti…
Mrkněte na nabídkový list pro školy a navrhněte program výletu či exkurze všem, koho by to mohlo zajímat!