WORKSHOPY

Hraji divadlo. Jako dítě jsem si hrál s plyšáky divadlo.
Jsem zpěvák. Rád si zpívám ve sprše.
Baví mě umění, co je venku. Nejraději jsem si stavěl na pískovišti obrovské hrady, abych udělal sídliště hezčí.
Mám doma malého výtvarníka, který klidně rozstříhá sváteční ubrus, aby z něj spíchl šaty pro mámu.

Zakroužkovali byste alespoň jednu z vět? Pak jste prošli naším testem a máme tu pro vás pár uměleckých dílen, kde můžete rozvinout své dosavadní schopnosti nebo se naučit něčemu novému a objevovat nekonečné inspirační možnosti baroka!

CO? Umělecké dílny na festivalu THEATRUM KUKS
KDE? Hospitál Kuks
KDY? 21. – 25. 8. 2017
ZA KOLIK? za jednotnou cenu 2950 Kč.
CO ZA TO? Cena zahrnuje ubytování po celý čas festivalu (až do neděle 27. 8.) v hospitálu Kuks a volný vstup na veškerá představení festivalu (po usazení všech diváků s festivalovými pasy a vstupenkami se budete moci posadit na volná místa či na přístavky, případně na stání).
Kapacita jedné dílny je 10 účastníků.

Výtvarné dílny pro děti proběhnou v sobotu v 11:00 a 15:30 a v neděli ve 14:30. Hudební dílna pro děti proběhne v neděli v 11:00. Není třeba se do nich přihlašovat, ani nic platit předem. Nejde o jednu kontinuální dílnu po čas víkendu, ale o různé, tematicky oddělené workshopy. Cena jedné dílny je 50 Kč. Místo upřesníme.

 

ZPÍVEJ JAKO BIONI!

aneb Kantáty Antonia Bioniho v současné interpretaci

hudební dílna Ondřeje Macka

Cílem workshopu je oživit hudbu Antonia Bioniho, benátského skladatele spjatého s hudební a divadelní kulturou Kuksu doby hraběte Františka Antonína Šporka. Náplní workshopu bude nastudování a provedení Bioniho kantát, unikátně dochovaných v hudebním archivu arcibiskupského zámku v Kroměříži.

Skladatel a zpěvák Antonio Bioni (1698–1739) kromě rodného města působil zejména ve Střední Evropě, především v Praze, Vratislavi a ve Vídni, kde také zemřel. V roce 1724 přišel do Čech jako člen operní společnosti Antonia Denzia a Antonia Marii Peruzziho. V létě téhož roku, ještě před zahájením operní stagiony v Praze Praze, byla v Kuksu uvedena Bioniho opera Orlando Furioso.

Workshop je určen zpěvákům se zájmem o barokní hudbu. Během nastudování Bioniho kantát budou účastníci kursu seznamováni se základními principy interpretace italské hudby 18. století (práce s textem, aplikace afektové teorie a barokní rétoriky v praxi, zpěv recitativu, vokální ornamentika aj.).

Ondřej Macek (1971) je český hudebník, cembalista, hudební vědec a badatel. Zaměřuje se především na hudbu barokního období a zejména pak na operní tvorbu. Od roku 1997 žije a působí v Českém Krumlově, kde se zabývá výzkumem a interpretací barokní opery.

CHCI ZPÍVAT!

HARLEKÝN, NEBO KNIHA? POJĎ S TÍM VEN!

Land artová dílna Abbé Libanskeho a Barbary Zeidler na téma Harlekýn.

Z roku 1727 (před 290 lety!) je v Kuksu doložený divadelní titul Harlekýnova svatba. V Kuksu prokazatelně stály na mostě tři (možná pět) sochy Harlekýnů, po kterých dokonce zbyly i tři podstavce. Náplní land artové dílny bude instalace “Harlekýnů” z knih. Instalace koresponduje s tradiční Bibliothekou pod kukským viaduktem, pracovat se bude s lokálním tématem i historickým motivem. Součástí workshopu je i spoluúčast na budování instalace Bibliotheca XV.

Abbé Libansky (1952) je fotograf, grafik a land artový umělec. Narodil se v Praze, od roku 1982 žije a pracuje ve Vídni. Zabývá se také výstavní činností nejen v Rakousku a v Čechách, ale i v zahraničí – jako např. Recycling Art (Curych), Československá fotografie v exilu (Praha), Borders in the Head / 200 Benešových hlav proti populizmu (hranice mezi Českou republikou a Rakouskem), Bibliotheca I – XV. (festival THEATRUM KUKS) nebo My Underground (Vídeň, Krakov, Tel Aviv, Jeruzalém, Drážďany, Varšava, Brusel, Praha, Mnichov). Spolu s ním povede workshop fotografka a grafička Barbara ZeidlerInstitut für Kulturresistente Güter.

CHCI UMĚNÍ VENKU!

LOUTKY V RUCE

Loutkoherecká dílna Matiji Solceho na téma Pulcinella a Smrt.

Loutka. Jak se rodí, jak se oživuje, jak žije? Co všechno můžu dělat, když ji mám v ruce? A co když umře?! Tím vším se bude zabývat loutkoherecká dílna pro zkušené, méně zkušené i zcela nepolíbené loutkáře. Budete si moci sami vymyslet technologii a využití loutky, sami si ji vyrobit, animovat a ozvučovat. Vlastní hudební nástroje vítány. Držte loutky v ruce!

Impuls – Objekt – Materiál – Loutka – Smrt.
Od hudby k oživování mrtvého materiálu na téma Pulcinelly a jeho nejvzácnějšího kámoše - Smrti. Tématem workshopu bude klasická postava komedie dell´arte – a zároveň i italského loutkového divadla – Pulcinella a jeho boj se Smrtí. Tímto tématem se připomíná letošní třistadvacetileté výročí první dochované návštěvy loutkového Pulcinelly v Čechách, kterého přivezl na dvůr hraběte Šporka do Kuksu loutkář J. Ch. Neumann v roce 1697.

Matija Solce (1981) je muzikant, loutkář, herec, režisér, lektor a pedagog, absolvent doktorského studia na Katedře alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU (téma „Hudební perspektivy loutkového divadla."). Ve své tvorbě úzce propojuje hudbu a divadlo, a proto se jeho koncerty často proměňují v interaktivní divadelní představení nebo se jeho loutkové inscenace stávají hudebními skladbami. Se svými loutkově-hudebními inscenacemi navštívil již téměř celý svět (EU, Rusko, Japonsko, Ekvádor, Austrálie, Mexiko a další). Matija je také excelentním hráčem na akordeon a velkým znalcem lidových hudebních stylů (balkánský, klezmer, irský, bretoňský, skandinávský, cikánský, slovinský a další). Je zakladatelem a kapelníkem pražské hudebně-divadelní skupiny Fekete Seretlek, člen mezinárodní skupiny Etno in Tranzit a spolu s populárním chilským hudebníkem Nano Sternem založili duo Folkoholics, se kterým cestují zejména po střední a jižní Americe.

CHCI LOUTKY!

VÍKENDOVÉ DÍLNY PRO DĚTI A JEJICH RODIČE

Výtvarné dílny proběhnout v sobotu v 11:00 a v 15:30 a v neděli ve 14:30 v parčíku pod hospitálem Kuks

Hudební dílna proběhne v neděli v 11:00 v parčíku pod hospitálem Kuks

KOUZELNÁ COMMEDIA A TAJEMNÉ BAROKO

Výtvarné dílny pro děti i jejich rodiče.
Hana Šromová

„DIVADÝLKO SNŮ“ → necháme se inspirovat nádhernou barokních zahrad a tajemstvím dynamického baroka. Co nám asi vyjeví? Možná nás dovedou do zahrady vlastní fantazie, a možná se necháme překvapit. Společně si pak vytvoříme vlastní divadelní prostor a seznámíme se s technikou karigami. Divadýlko bude sice malinké, ale zato ho budete mít pořád u sebe. Takže budete moci kočovat a hrát si, kde budete chtít. Dílna je určena pro všechny věkové kategorie, které se nebojí si hrát.

„HURÁ DO MASKY“ → V komedii dell'arte má každá postava vlastní masku, podle které poznáme, jaká je. Jestli se za maskou skrývá starý bručoun nebo velká láska, to nikdo neví. Každopádně my si vytvoříme masku, za kterou se můžeme schovat nebo kterou můžeme ohromovat obecenstvo. Možná, že ve výsledku natočíme i krátkou animaci. Jen tak, pro legraci. Dílna je určena pro všechny věkové kategorie.

„PŘÍBĚH PANA HARLEKÝNA“ → Kdo to vlastně je Harlekýn a jak asi vypadá... ? Seznámíme se nejen s ním, ale také se s postavami, které miluje i nenávidí. A co pak s tím? Vytvoříme si marionetku, která nám ožije pod rukama a zahrajeme si společně divadlo. Využijeme obyčejných věcí a necháme se inspirovat tvorbou Karla Nepraše a Jana Švankmajera. Stvoříme nové bytosti, které nám udělají spoustu radostí. Dílna je určena pro všechny věkové kategorie.

HUDEBNÍ DÍLNA PRO DĚTI S LUKÁŠEM PELCE

Informace přidáme brzy